Historia Paroc

Wymagające warunki pogodowe w krajach nordyckich zainspirowały działania ParocPrzez wiele lat unikalne właściwości kamienia i wymagające warunki pogodowe krajów nordyckich inspirowały nas do poszukiwania rozwiązań izolacyjnych, które poprawiają jakość życia oraz kreują bezpieczne i przyjemne środowisko życia.
Ale jak rozpoczęła się nasza historia? 

 

1930–40
W 1937 roku rozpoczynamy produkcję izolacji z wełny kamiennej w Szwecji. W pierwszych latach powojennych wzrasta znaczenie dobrze izolowanych domów i popyt na izolacje gwałtownie wzrasta. W kolejnych latach dostępne stają się płyty izolacyjne wraz ze spoiwem, które sprawia, że są one bardziej trwałe.

Fotografia wczesnego okresu produkcji izolacji z wełny mineralnej 

1950–60
W roku 1952 rozpoczynamy produkcję wełny kamiennej w Finlandii. Pięć lat później wprowadzamy na rynek nasze pierwsze izolacje techniczne, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie w sektorze izolacji przemysłowych.

 

Początki Paroc - magazyn Pargas Kalkberg w Helsinkach i samochód dostawczy w roku 1957

1970–80

Na rynku fińskim pojawiają się nasze produkty w rozpoznawalnych opakowaniach w czerwono-białe pasy.

W roku 1986, fińskie i szwedzkie oddziały łączą siły pod jednym sztandarem. W tym samym roku wprowadzamy na rynek płyty warstwowe jako nową metodę budowania. W tym okresie wypracowujemy sobie również silną pozycję w krajach nordyckich.

 

Projekt pierwszego biało-czerwonego opakowania wełny mineralnej PAROC® powstał w roku 1985 
1990-2000
Nadal się rozwijamy - w 1993 roku rozszerzamy działalność o firmy handlowe w krajach bałtyckich i w Rosji. W 1997 roku rozpoczynamy produkcję wełny kamiennej na Litwie i w tym samym roku zakładamy spółkę handlową w Polsce. W kolejnym roku nabywamy zakład produkcyjny w Polsce. Nasze pierwsze kroki obejmują modernizację linii produkującej wełnę kamienną w tym zakładzie.

 

W 1999 roku stajemy się się niezależną spółką - Grupą Paroc. Rozpoczynamy prace nad stworzeniem naszej nowej tożsamości korporacyjnej. Rozwijamy się w Europie Zachodniej i Środkowej, oferując produkty z wartością dodaną.

Zmiany klimatyczne zaczynają wpływać na świadomość społeczeństwa i coraz częściej prawnie wymagane stają się zrównoważone rozwiązania.

Lokalizacja Paroc 
W następnych latach coraz ważniejsze staje się budowanie efektywności energetycznej, która wspierana jest przez dyrektywy UE. Efektem tego jest dalsze zwiększenie popytu na wysokiej jakości izolacje.

2000 - obecnie
Inwestorzy wykazują zainteresowanie naszą firmą. Paroc zostaje własnością kilku prywatnych spółek inwestycyjnych, z funduszem „BA Capital Partners Europe” jako głównym właścicielem w latach 2003 - 2006. „Arcapita Bank B.S.C.", będąca spółką inwestycyjną działającą na rynku spółek niepublicznych, zostaje głównym właścicielem Paroc w latach 2006 - 2009.

Obecnie właścicielami Grupy Paroc jest kilku inwestorów instytucjonalnych. Spółka koncentruje się na rozwijaniu swej działalności w Europie Wschodniej, oferując tam pełną gamę swoich produktów.