Puste wnęki w konstrukcji budynku stanowią gotową trasę rozprzestrzeniania się dymu i płomieni. Dzieje się tak szczególnie w przypadku wnęk znajdujących się powyżej innych pomieszczeń w budynku, takich jak te nad podwieszanym sufitem lub w przestrzeni dachowej i w fasadach wentylowanych. Rozprzestrzenianie się ognia jest ukryte, a to stanowi jeszcze większe zagrożenie niż w przypadku bardziej oczywistego osłabienia konstrukcji budynku.

Aby ograniczyć ten ukryty ruch ognia, należy grodzić wnęki, które mogłyby tworzyć ścieżkę ognia obchodzącą przegrody przeciwpożarowe, a rozległe wnęki należy dzielić na mniejsze. Lepszym rozwiązaniem jest jednakże stosowanie materiałów niepalnych.

 

Zapobieganie niszczycielskim pożarom rozprzestrzeniającym się przez puste przestrzenie w domach jednorodzinnych i szeregowych.

Okna zazwyczaj pękają w pierwszych stadiach pożaru. Dzięki temu płomienie tak łatwo rozprzestrzeniają się na poddasze przez okapy, co powoduje niszczycielski pożar strychu. Można ograniczyć to zagrożenie poprzez następujące rozwiązanie konstrukcyjne:

 Ochrona wnęki dachowej Pożary budynków mieszkalnych niemal zawsze rozpoczynają się wewnątrz budynku lub przechodzą z grilla, ogniska lub świeczki znajdujących się w ogrodzie/ na patio. We wszystkich tych przypadkach struktura okapu budynku jest narażona na działanie ognia. We wczesnym stadium pożaru, okna pękają w wyniku wysokiej temperatury, a następnie płomienie rozprzestrzeniają się przez wewnętrzną stronę okapu na strych. W przypadku pożaru, który rozpoczął się na patio/ w ogródku, płomienie przeważnie wspinają się po drewnianej ścianie na strych. Pożar w pustych przestrzeniach poddasza jest zawsze wysoce destrukcyjny, ponieważ ogień rozprzestrzenia się w całej powierzchni dachu domu. Temperatura jest wysoka, wszystko spala się i wszystkie okoliczne budynki są również narażone na zapalenie. Najprostszym sposobem, aby zapobiec niszczącemu pożarowi w pustych przestrzeniach jest taka konstrukcja okapu, która nie pozwoli na dostęp ognia do poddasza/strychu.

Sztywna płyta z wełny mineralnej, taka jak PAROC WAS 25t, skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia na poddaszu przez okapy. Połączenia płyt z wełny mineralnej muszą być zaprojektowane tak, aby płyta izolacyjna łączyła się szczelnie ze strukturą ściany. Wełna mineralna zapobiega nagrzewaniu się i zapaleniu drewnianych struktur poddasza. Izolacja nie traci formy w wysokich temperaturach, ani nie pozwala na tworzenie się przerw w ochronie przeciwpożarowej. Blaszana podstawa kieruje płomienie na zewnątrz okapu.