Efektywność energetyczna

Przyspieszenie zmian klimatycznych oraz wzrostu cen energii oznacza, że poprawa efektywności energetycznej budynków jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Budynki mają ogromny potencjał w oszczędzaniu energii. Na przykład, odpowiednio zaizolowany dom zużywa jedynie 20% energii, która jest potrzebna do ogrzewania domu standardowego.  

Najważniejszym czynnikiem w budowaniu energooszczędnego budynku jest jego izolacja, która może przyczynić się aż do 75% redukcji całkowitego zapotrzebowania energetycznego, co jest równoznaczne prawie 460 milionom ton dwutlenku węgla (CO 2) rocznie.

Energooszczędne budynki są podzielone na cztery kategorie: niskoenergetyczne, pasywne, zeroenergetyczne i dodatnie energetycznie. Budynki pasywne są często optymalnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę cały cykl eksploatacji budynku.

Konstrukcja budynku energooszczędnego jest nieco grubsza i bardziej kompaktowa niż konwencjonalnych domów. Oprócz izolacji, efektywność energetyczna budynku zależy od kilku zmiennych, takich jak łączna powierzchnia okien, ilość słońca, które dostaje się do budynku oraz rodzaju zastosowanego systemu wentylacji.

Źródło: CEPS, EURIMA, VTT

Inteligentny Energetycznie (ang. Energywise) dom to mądra inwestycja.

  • Przy budowie energooszczędnego budynku, różnica kosztów budowy wynosi tylko około + 0-5% w porównaniu ze standardowym budynkiem (według VTT, Centrum Badań Technicznych Finlandii).
  • Cena odsprzedazy domu typu EnergyWise jesy ok. 10-30% wyższa niż sprzedaż standardowego domu na rynku wtórnym
  • Domy typu EnergyWise mogą przynieść oszczędności rzędu 30,000-50,000 EUR w okresie 25 lat (szacunki VTT)
  • Izolacja z wełny mineralnej jest łatwym w instalacji i ekonomicznym sposobem oszczędzania energii i ochrony środowiska. Zmniejsza również koszty ogrzewania, zapewnia świeże i zdrowe powietrze wewnątrz pomieszczeń i sprawia, że budynek jest bardziej dźwiękoszczelny 

Wełna mineralna (kamienna) jest doskonałym izolatorem. 

  • Jeden metr sześcienny wełny kamiennej składa się w 95-98% z powietrza, a powszechnie wiadomo, że statyczne powietrze ma bardzo niską przewodność cieplną.

Wełna mineralna (kamienna) jest doskonale odporna na działanie wody i wilgoci. 

  • Wełna mineralna PAROC ma dobrą wodoodporność. Wełna przerywa podsiąkanie kapilarne i nie absorbuje wody. Woda może przedostać się do wnętrza płyt, o ile zostanie przyłożone odpowiednie ciśnienie. Wilgotna płyta wełny mineralnej szybko wysycha dzięki przepuszczalnej strukturze wełny. Krótkotrwała nasiąkliwość wodą, WS, (Wp) < 1 kg/m² (EN 1609)
    Długotrwała nasiąkliwość wodą (częściowe zanurzenie), WL(P), (Wlp) < 3 kg/m² (EN 12087)
  • Wełna mineralna PAROC jest wysoce  paroprzepuszczalna. W izolacji wykonanej z wełny PAROC nie dochodzi do kondensacji. 
 water resistance fire steam
Czytaj więcej

Dom inteligentny energetycznie