Zakład przetwarzania odpadów w energię w Dublinie, Irlandia

Paroc dostarczył zewnętrzne i wewnętrzne płyty warstwowe do zakładu przetwarzania odpadów w energię Covanta w Dublinie w Irlandii (DWTE) - do budynku w Poolbeg. Budynek został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Friis & Möltke, jego wyjątkowa bryła została zainspirowana kształtem muszli. 

Ogromny obiekt DWTE mieści cały proces przetwarzania odpadów w energię w jednej konstrukcji, tworząc fascynującą budowlę. Parametry budynku są ogromne: 194 metrów długości, 128 metrów szerokości i 52 metry wysokości. Projektanci nie chcieli, by budynek się wyróżniał i odbiegał swoim stylem od otoczenia, delikatny srebrny matowy kolor został wybrany na całą fasadę. Ze względu na wyjątkową bryłę budynku, Paroc zaprojektował i wyprodukował skomplikowane panele o specjalnym kształcie dla tego projektu.

Wykorzystane panele Paroc:
Ściany zewnętrzne Paroc Smooth 175 mm, rodzaj płyty AST E
Ściany wewnętrzne Paroc Smooth 150 mm, rodzaj płyty AST E

Budynek w kształcie muszli tworzono w bliskiej współpracy z projektantami

Szczególnym wyzwaniem okazały się na przykład zaokrąglone rogi budynku, gdzie poproszono nas o przygotowanie zaleceń odnośnie rozwiązań, jakie mogły zostać osiągnięte oraz o przygotowanie próbek do sprawdzenia przez klienta i jego konsultantów. Ostatecznie wybrano formę trapezu, by uzyskać duże, zaokrąglone narożniki. Płyty w formie trapezu mają szerszą podstawę, zwężają się ku górze i miejscu przylegania do rogu, osiągając w ten sposób zamierzony skutek.

Kolejnym wyzwaniem była elewacja zachodniej ściany budynku, gdzie ściana jest pochylona pod kątem 13° od pionu, jak również pod kątem 97.5° od poziomu. Oznaczało to, że kwadratowe zakończenia paneli nie zapewniałyby podpory w formie dwuteownika. Rozwiązaniem problemu okazało się małe ukośne ścięcie końców paneli, w ten sposób, że  każda płyta na zachodniej elewacji budynku miała kształt równoległoboku.

Nowy certyfikat zatwierdzania FM 4881 obejmuje sześciometrowe ciągi na ścianach


Płyty w pełni spełniają ogólnoeuropejskie przepisy dotyczące produktów budowlanych, które weszły w życie w lipcu 2013 roku. Oznaczone są certyfikatem Factory Mutual: spełniając standard FM4881 do stosowania na zewnątrz oraz standard  FM4880 do stosowania wewnątrz budynków.

Płyty Paroc są pierwszymi na świecie lekkimi płytami warstwowymi, które uzyskały standard FM4881 w stosowaniu na zewnątrz budynków, przy jednolitej strukturze o długości 6,1 metra bez żadnego dodatkowego wsparcia konstrukcji stalowej.

„Wysoka jakość, wytrzymałość oraz bezpieczeństwo ogniowe płyt Paroc to dobrze już znane zalety na rynku" mówi Tom Österlund, menedżer ds. eksportu. „Poprzez optymizację konieczności stosowania konstrukcji podpierających płyty, spadną całkowite koszty budowy. Oszczędności mogą przykładowo wynieść ponad 30 euro/m2 na długości 6 metrów w porównaniu z rozwiązaniami z wykorzystaniem płyt, które potrzebują podpory co dwa metry".

Bezpieczeństwo ogniowe dzięki ścianom wewnętrznym Paroc

Płyty są również używane wewnątrz do budowy wewnętrznych ścian ogniowych oraz przy podziałach z wykorzystaniem zasłon dymnych. Z powodu złożoności zakładu mieszczącego się w jednym budynku, konieczne była instalacja w zakładzie przed nałożeniem zewnętrznych powłok. Dotyczyło to również wewnętrznych ścian ogniowych do wysokości 50 metrów oraz podziałów z wykorzystaniem zasłon dymnych, zaprojektowanych tak, by wytrzymać zewnętrzne obciążenie tak długo, jak wytrzymują je ściany zewnętrzne oraz ściany wewnętrzne narażone tylko na obciążenie wewnętrzne.

Wysokość zamówienia na płyty oraz akcesoria sięgnęła około dwóch milionów euro, a zakład zostanie oddany do użytku w 2017 roku. Będzie zapewniać energię elektryczną do 80 000 domów oraz ogrzewanie w dzielnicy dla co najmniej 50 000 domów z 600 000 ton odpadów.

Przeczytaj również o futurystycznym zakładzie energetycznym L90 zaprojektowanym przez firmę architektoniczną Friis & Möltke.

Informacje o projekcie

Rok 2017
Państwo Ireland
Adres Pigeon House Road, Ringsend
Miasto i kod pocztowy Dublin 4
Architekt Friis & Möltke Linkki

Content is blocked

In order to see this content you need to allow cookies.