Klasyfikacja emisji materiałów budowlanych

Aby osiągnąć lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach, produkty przeznaczone do stosowania w budynkach oraz wewnątrz pomieszczeń muszą spełniać rygorystyczne limity emisji chemicznych, co przyczynia się do stworzenia zdrowego mikroklimatu pomieszczeń. Celem dobrowolnej klasyfikacji emisji jest wspieranie rozwoju i wykorzystania nisko-emisyjnych materiałów budowlanych.

Wszystkie materiały cechują się emisją na pewnym poziomie - nawet czyste, naturalne materiały mają swój poziom emisji. Materiały budowlane i wystroju wnętrz emitują różne substancje chemiczne do powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Klasyfikacja Emisji Materiałów Budowlanych przedstawia wymagania dotyczące emisji dla stosowanych materiałów w odniesieniu do dobrej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Klasa M1 oznacza niski poziom emisji.

Klasyfikacja M1 jest używana tylko w Finlandii. Fundacja Informacji Budowlanych (RTS) prowadzi i publikuje na swojej stronie internetowej spis aktualnie sklasyfikowanych produktów i jednostek uprawnionych do używania tego oznaczenia.

Dobrowolny system znakowania

Klasyfikacja emisji materiałów budowlanych jest dobrowolnym systemem znakowania dostępnym dla wszystkich producentów, importerów i eksporterów wyrobów budowlanych. Klasyfikacja nie zastępuje oficjalnych przepisów budowlanych, ani ich nie interpretuje. Jednakże, wielu deweloperów, architektów i projektantów wybiera produkty z oznaczeniem "M1" do swoich projektów. Fiński Związek Właścicieli Budynków i Klientów Branży Budowlanej (RAKLI), Fińskie Stowarzyszenie Architektów (SAFA) oraz FińskieStowarzyszenie Firm Konsultingowych (Skol) zaleca swoim członkom ten system klasyfikacji w celu promowania budownictwa o wysokiej jakości.

Więcej szczegółowych informacji >>

http://www.rts.fi/english.htm

 

Czytaj więcej

Dom inteligentny energetycznie