Drugi rozdział Poradnika Projektanta opublikowany

05 wrz 2016
Utrzymanie temperatury transportowanego medium na ustalonym w projekcie poziomie to jedno z podstawowych zadań, jakie stawia się przed izolacjami technicznymi przewodów i komponentów instalacji HVAC, a także rurociągów wykorzystywanych w procesach przemysłowych. 

Izolacja termiczna instalacji pozwala nie tylko na optymalne działanie systemu, ale pozwala też ograniczyć straty ciepła z układu, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na energię.

 

W tym celu niezbędny jest dobór odpowiedniego rozwiązania. Warto zwracać uwagę nie tylko na niski współczynnik przewodzenia ciepła, ale też zachowanie właściwości cieplnych w czasie użytkowania, unikanie mostków cieplnych (w tym liniowych), a także przyleganie izolacji do izolowanych powierzchni Warunki te doskonale spełnia wełna kamienna.

Choć Warunki Techniczne precyzyjnie określają minimalne grubości izolacji dla poszczególnych typów przewodów, to pozostawiają co najmniej kilka pytań niedopowiedzeń, otwierając tym samym pole do ich błędnej interpretacji. W drugim rozdziale poradnika postaramy się wyjaśnić m.in.: 

  • jakie są aktualne wymagania izolacji cieplnej przewodów i komponentów HVAC?
  • o czym nie mówią Warunki Techniczne?
  • jaka minimalna grubość izolacji dla lambdy innej, niż 0,035 W/(m2·K)?
  • jak obliczyć czas zamarzania czynnika oraz spadek temperatury medium?
  • na jakie rozwiązania izolacyjne warto zwrócić uwagę?
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem projektowania izolacji technicznych.