Ochrona przeciwpożarowa systemów HVAC - projektowe i prawne niuanse w czwartym rozdziale Poradnika Projektanta

19 wrz 2016
Urządzenia i przewody instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy kanalizacyjnych powinny być projektowane tak, aby zapewniały komfort i bezpieczeństwo znajdujących się w pomieszczeniach osób. W określonych sytuacjach niezbędne jest więc zastosowanie izolacji, która zagwarantuje optymalny poziom ochrony danego elementu przed działaniem ognia.

Poradnik Projektanta. Iozlacja przeciwpożarowa.Z uwagi na to, że przewody instalacji grzewczych, wentylacyjnych i sanitarnych przekraczają przegrody, a niekiedy nawet poszczególne strefy oddzielenia pożarowego, stanowią one element kluczowy z punktu widzenia pasywnego zabezpieczenia ogniowego budynku. Osobną uwagę należy poświęcić izolacji kanałów zabezpieczanych przeciwpożarowo, a także wypełnieniom przegród ogniowych – otworów przejść instalacyjnych w ścianach i stropach.

W obowiązujących przepisach i normach istnieje szereg regulacji dotyczących ochrony przed ogniem dla tego typu elementów. Podobnie jak dla konstrukcji budowlanych, istotne jest zapewnienie właściwego poziomu odporności ogniowej, na którą składa się szereg parametrów, takich jak szczelność czy izolacyjność ogniowa. Odpowiedzią na potrzeby fachowców są materiały izolacyjne posiadające określone klasy reakcji na ogień, a także elementy klasyfikowane jako „nierozprzestrzeniające ognia”.

Czwarty rozdział poradnika poświęcony został niuansom projektowym i prawnym w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej systemów HVAC. Projektanci i inżynierowie instalacji znajdą w nim odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

  • Dlaczego euroklasa materiału to nie wszystko?
  • O co dokładnie chodzi w klasyfikacji NRO?
  • Czym różnią się elementy wykonane i stanowiące wyrób o danej klasie reakcji na ogień?
  • Gdzie tkwi przewaga materiałów niepalnych nad pozostałymi materiałami?
  • Na jakie rozwiązania izolacyjne warto zwrócić uwagę podczas zabezpieczania poszczególnych elementów instalacji przed ogniem?