Trzeci rozdział Poradnika Projektanta już dostępny

12 wrz 2016
Izolacje techniczne systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych kojarzą się – podobnie jak w przypadku izolacji budowlanych – z ochroną termiczną oraz zapobieganiem strat ciepła. Ze względu na specyfikę pracy, stalowe przewody instalacyjne często wymagają też odpowiedniego zabezpieczenia przed kondensacją pary wodnej. To również oznacza konieczność doboru właściwej izolacji.
Poradnik Projektanta. Rozdział trzeci.

Wilgoć przedostająca się do wnętrza izolacji i skraplająca się w przestrzeni pomiędzy izolacją i zabezpieczanym kanałem to jeden z podstawowych problemów eksploatacyjnych, z jakimi muszą sobie poradzić projektanci i inżynierowie instalacji niskotemperaturowych. Proces kondensacji może nieść ze sobą różne, niepożądane skutki – wymienić można tu chociażby obniżenie właściwości termoizolacyjnych czy korozję, która w ostateczności prowadzi do wymiany instalacji oraz długich, kosztownych przestojów w pracy instalacji.

Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy od szeregu czynników – m.in. wymiarów, rodzaju i lokalizacji przewodu, a także temperatury i stopnia wilgotności transportowanego medium. Klucz do skutecznego zabezpieczenia instalacji leży w zrozumieniu procesów kondensacyjnych oraz kilku wielkości fizycznych, które tym procesem rządzą.

W trzecim rozdziale poradnika, który poświęciliśmy zagadnieniu izolacji przeciwkondensacyjnej, wyjaśnimy m.in.:

  • w jakich temperaturach wewnątrz przewodów najczęściej rozwijają się bakterie?
  • jak wystrzegać się kondensacji wilgoci na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni kanałów?
  • jak dobierać izolacje w oparciu o rodzaj i lokalizację kanałów oraz temperatury powietrza?
  • jak obliczać grubość izolacji z uwagi na skraplanie się pary wodnej?
  • na jakie rozwiązania izolacyjne warto zwrócić uwagę?