Zimne poddasze nieużytkowe często stanowi największą jednolitą powierzchnię w budynku, przez którą  większa część ciepła uciekającego przez całą skorupę budynku próbuje się wydostać. Aby zmaksymalizować efektywność energetyczną, najpierw należy sprawdzić, czy poddasze wymaga dodatkowej izolacji.

Koszt dodatkowej izolacji zimnego strychu często składa się tylko z kosztów izolacji cieplnej. Na przykład odpowiednia grubość izolacji na zimnych strychach stanowi przynajmniej dwukrotną grubość ścian. Jako izolację dodatkową polecamy wełnę wdmuchiwaną PAROC.

Jeśli ochrona wiatroizolacyjna w ścianie zewnętrznej budynku nie jest zainstalowana wystarczająco wysoko w obszarze krawędzi strychu, należy zamontować rozdzielacz powietrza. Należy pozostawić szczelinę wentylacyjną (30-50 mm) między górną krawędzią osłony wiatroizolacyjnej a dachem. Jeśli nie ma miejsca dla dodatkowej izolacji w obszarach krawędzi dachu, należy to zrekompensować poprzez dodanie izolacji odpowiednio w innych obszarach na strychu.

Alternatywy:

a. Wynajęcie firmy instalującej wełnę wdmuchiwaną do wykonywania robót izolacyjnych.
b. Samodzielne rozprowadzenie granulatu z wełny mineralnej za pomocą grabi, jeżeli nie potrzeba dużej ilości dodatkowej izolacji.

 

Renovation attic, BLT
  • Wełna wdmuchiwana PAROC BLT 9 
  • Wypełnienie trocinami 
  • Papier okładzinowy 
  • Pokrycie wewnętrzne 
Ważne jest zostawienie wolnej przestrzeni nad wełną (min. 100 mm) z wentylacją powietrza z zewnątrz.

Zastosowanie elastycznych płyt izolacyjnych jest skuteczną metodą modernizacji izolacji dachowej. Rozdzielacz powietrza zapewnia wentylację w zimnej powierzchni poddasza i sprawia, że połączenie pomiędzy ścianą zewnętrzną a dachem jest jeszcze bardziej szczelne.

Renovation, attic, flexible 
  • PAROC UNS 37z lub PAROC UNS 34 
  • Wypełnienie trocinami 
  • Papier okładzinowy 
  • Pokrycie wewnętrzne 
Ważne jest zostawienie wolnej przestrzeni nad wełną (min. 100 mm) z wentylacją powietrza z zewnątrz.

 

Wpływ dodatkowej warstwy izolacyjnej na wilgoć w konstrukcji

Przykład: Warstwa wełny mineralnej o grubości 150mm została dodana na wierzch starej izolacji z trocin (grubość 200mm) na strychu. Przy temperaturze zewnętrznej -10°C, temperatura starej izolacji poniżej izolacji dodatkowej zwiększa się do +8ºC, a jej wilgotność spada z 85% do 30%. Oznacza to, że stara izolacja z trocin wysycha, a nowa izolacja z wełny mineralnej daje bezpieczną pożarową powłokę na wierzchu izolacji palnej.