Rozwiązania zastosowane w kotłach i w izolacji muszą pozwalać na rozszerzalność cieplną. Obudowa i hydraulika kotłów to elementy pozostające w ciągłym ruchu generowanym rozszerzalnością cieplną i wibracjami. Przyłączone urządzenia, takie jak palniki i wentylatory są źródłem wibracji. Oprócz bardzo wysokiej temperatury kotła, temperatury mogą znacznie różnić się w różnych częściach całej konstrukcji.
Właściwe rozwiązanie izolacyjne zmniejsza straty ciepła w kotle i zapobiega przegrzaniu kotłowni - każda z tych korzyści zwiększa wydajność kotła. Należy projektować rozwiązania izolacyjne biorąc pod uwagę typ kotła i dane zawarte w specyfikacji technicznej dostarczanej przez producenta kotła. Zgodnie z normami, kotły powinny być zaizolowane przy użyciu od dwóch do trzech warstw izolacyjnych, a grubość izolacji powinna wynosić w sumie 200-300 mm.
Ściana kotła
Ze względu na wysokie temperatury, wymagane są tu dwie do trzech warstw izolacyjnych, aby zapewnić wytrzymałe i wystarczająco grube rozwiązanie izolacyjne. Wibracje również wymagają szczególnej uwagi podczas montażu instalacji.
Materiał izolacyjny powinien być elastyczny, aby wypełniać wszystkie luki i pozwalać na rozszerzalność cieplną. Należy również zainstalować folię aluminiową pomiędzy warstwami izolacji, aby zapobiec promieniowaniu cieplnemu wewnątrz izolacji. Produkty PAROC z wełny mineralnej mają dobre właściwości termiczne, pozwalające na wytrzymanie bardzo wysokich temperatur, oraz dużych wahań temperatur w różnych częściach kotła.
|
Dla ściany kotła, Paroc zaleca następujące rozwiązanie:
• PAROC Pro Wired Mat o gęstości 100 (lub 130) kg/m3 z pokryciem z folii aluminiowej. Innym rozwiązaniem jest montaż płyt PAROC Pro Slabs o gęstości 80 kg/m3, jako warstwy wierzchniej.
• Należy zamocować izolację ściany szpilkami dopasowanymi do tej ściany.
|
Górna część kotła
W górnej części kotłów znajduje się szereg złaczy rur. Połączenia te należy zaizolować specjalną strukturą izolacyjną przeznaczoną dla górnej części kotła.
Główna cześć konstrukcji górnej części kotła wykonana jest z płaskich belek i ciężkiej siatki stalowej i jest zwykle izolowana matami izolacyjnymi lub połączeniem mat i płyt izolacyjnych. Cała konstrukcja jest pokrywana ciężką blachą trapezowa. Blacha trapezowa montowana na szczycie musi wytrzymać ciężar pracowników wykonujących prace konserwacyjne.
 |
Dla górnej części kotła, Paroc zaleca następujące rozwiązanie:
• PAROC Pro Wired Mat o gęstości 100 (lub 130) kg/m3 z pokryciem z folii aluminiowej. Innym rozwiązaniem jest montaż płyt PAROC Pro Slabs o gęstości 80 kg/m3, jako warstwy wierzchniej.
• Izolacja mocowana jest za pomocą kołków
|