Budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii końcowej w UE. W obliczu trwającego kryzysu energetycznego warto zadać sobie pytanie: jak możemy ograniczyć nasze zapotrzebowanie na energię? Istnieje na nie prosta odpowiedź: poprzez poprawę standardu energetycznego obiektów. Lepsza izolacja termiczna pozwala zmniejszyć energochłonność budynków związaną z ich ogrzewaniem i chłodzeniem, a co za tym idzie – uwolnić więcej energii potrzebnej w innych sektorach, niwelując tym samym skalę kryzysu.
Jednym z celów polityki UE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Do tego czasu, 85% obecnych budynków będzie dalej istnieć, przy czym aż 75% z nich nie spełnia dziś odpowiednich standardów energetycznych. Poprzez izolację i poprawę efektywności energetycznej owych niedostatecznie ocieplonych obiektów jesteśmy w stanie ograniczyć zapotrzebowanie tego sektora na energię końcową nawet o 45%.
W porównaniu do innych sposobów na poprawę standardu energetycznego budynku i ograniczenie kosztów ogrzewania, takich jak panele fotowoltaiczne czy geotermia, izolacja często okazuje się metodą najbardziej efektywną kosztowo. Oprócz niższych rachunków, poprawa w zakresie izolacji budynku zwiększa komfort cieplny i akustyczny jego użytkowników. Tak naprawdę im bardziej ceny energii idą do góry, tym krótszy czas zwrotu w dodatkowe ocieplenie dachu, poddasza czy ścian zewnętrznych. W pewnych przypadkach oszczędności są tak duże, że inwestycja spłaca się bezpośrednio ze środków, które normalnie musiałyby być przeznaczone na opłacenie rachunków za ogrzewanie. Inwestycja w termomodernizację spłaca się też bardzo szybko w zastosowaniach przemysłowych. Jak wynika z badań EiiF, średni czas zwrotu nakładów na poprawę izolacji instalacji w zakładach produkcyjnych i przetwórczych wynosi jedynie 2 lata, a niekiedy nawet zaledwie kilka miesięcy.
Korzyści z poprawy efektywności energetycznej budynków nie ograniczają się jedynie do niższych rachunków. Mniej energii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia obiektów oznacza także mniejsze emisji CO2 do atmosfery. Szacuje się, że docieplenie energochłonnych budynków w UE pozwoliłoby ograniczyć roczny poziom emisji CO2 o 204 miliony ton. To tak, jakby przez rok usunąć z dróg 43 miliony samochodów z silnikiem spalinowym.
Każdy wyrób izolacyjny z wełny kamiennej, który produkujemy, pomaga zmniejszyć poziom emisji CO2 z budynku przez cały okres jego eksploatacji. Mimo to, nieustannie rozwijamy nowe technologie, dzięki którym jeszcze bardziej ograniczamy ślad węglowy naszych produktów.
Najbardziej energochłonnym elementem procesu produkcji wełny kamiennej jest wytapianie surowca skalnego. W przypadku naszych linii produkcyjnych w Polsce i Finlandii korzystamy z pieców elektrycznych zasilanych w 100% energią ze źródeł odnawialnych. W porównaniu do tradycyjnych pieców koksowych, pozwala nam to ograniczyć ilość emisji w tej fazie produkcji aż o 80%. W całym 2022 roku udało nam zmniejszyć łączny poziom emisji CO2 we wszystkich zakładach produkcyjnych w Europie o 30% w stosunku do roku 2018.
Efektywność energetyczna nie znaczy nic bez odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. Dowiedz się więcej.
Źródła danych: Swedisol.se, Commission.europa.eu, BPIE.eu, Eurima,org, EiiF.org, Eurima.org, Paroc.com