Izolacja dachu skośnego i poddasza – sprawdź rozwiązania PAROC

Dachem skośnym nazywamy konstrukcję dachową o nachyleniu większym, niż 7°. Ponieważ przegrody tego typu narażone są na znaczne straty ciepła z budynku, prawidłowo dobrana i poprawnie wykonana izolacja dachu skośnego stanowi niezbędny element komfortowego i efektywnego energetycznie budynku. W tym celu pomóc może wełna na poddasze PAROC.

Dachy skośne to rozwiązanie charakterystyczne dla domów jednorodzinnych, aczkolwiek ten typ konstrukcji można też często spotkać w obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych, jak również w budownictwie wielorodzinnym. Izolacja dachu skośnego, wykonana poprzez ułożenie ocieplenia pomiędzy krokwiami, pozwala na zaaranżowanie ciepłego poddasza użytkowego, np. w postaci sypialni lub salonu. Jeśli warstwę izolacji ułożymy na podłodze, mówimy zaś o zimnym poddaszu nieużytkowym. W obu przypadkach, ocieplenie dachu ma kluczowe znaczenie dla całkowitych strat ciepła i ogólnej efektywności energetycznej budynku.

Izolacja dachu skośnego – wymagania i rozwiązania

Podobnie jak w przypadku innych przegród zewnętrznych budynku, dach skośny również musi spełniać minimalne wymagania termoizolacyjności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Warunkach Technicznych, współczynnik przenikania ciepła dla tego typu konstrukcji może wynosić maksymalnie UMAX = 0,15 W/m2K dla poddaszy ogrzewanych oraz UMAX = 0,30 W/m2K w przypadku zimnych poddaszy nieużytkowych.

Poznaj gotowe rozwiązania izolacyjne PAROC dla obu typów konstrukcji – zarówno te spełniające, jak też uzasadnione ekonomicznie, przekraczające obowiązujące wymagania:

Dlaczego wełna na poddasze to dobry wybór?

Który materiał najbardziej nadaje się do izolacji dachu skośnego? Pod uwagę warto wziąć dwie kwestie: z jednej strony właściwości termoizolacyjne danego rozwiązania, w tym oczywiście jego współczynnik przenikania ciepła (lambdę). Z drugiej – parametry fizyczne, wytrzymałość i stałość wymiarów. Jako że dach skośny opiera się na konstrukcji szkieletowej, rozległe puste przestrzenie w więźbie wymagają zastosowania materiału lekkiego i sprężystego, lecz jednocześnie odpowiednio gęstego i stabilnego mechanicznie. 

W tę charakterystykę doskonale wpasowują się elastyczne płyty z wełny kamiennej o zaburzonej strukturze włókien, które z łatwością wciskają się pomiędzy krokwie i ściśle przylegają do elementów szkieletu wewnętrznego. W ten sposób wełna kamienna skutecznie zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ciepło intensywniej ucieka na zewnątrz.

 

Odkryj właściwości wełny skalnej PAROC!