Pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju opublikowany przez Grupę Paroc

13 gru 2012
Wiodący producent energooszczędnych produktów i rozwiązań izolacyjnych w regionie Morza Bałtyckiego Grupa Paroc opublikował swój pierwszy raport zrównoważonego rozwoju „Paroc Book of Sustainability 2012". Raport obejmuje lata 2009-2011 i sporządzony został według specyfikacji raportowania zrównoważonego rozwoju określonych przez międzynarodowy autorytet w branży - Global Reporting Initiative (GRI).

Wskaźniki przedstawione w raporcie są narzędziami służącymi do pomiaru i monitorowania zrównoważonego rozwoju we wszystkich zakładach produkcyjnych Paroc w Finlandii, Szwecji, Polsce i na Litwie.

Polityka zrównoważonego rozwoju jest częścią strategii Paroc. W przyszłości raport opisujący wyniki ekonomiczne, społeczne i środowiskowe spółki będzie publikowany corocznie.

 

Zrównoważony rozwój jest czynnikiem, który silnie wpływa na rozwój i odnowę naszej działalności, ponieważ nasze produkty odgrywają znaczącą rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków", stwierdza Dyrektor Generalny Grupy Paroc Kari Lehtinen. „Działamy w energochłonnym sektorze przemysłu, dlatego ekologiczna wydajność i recykling odpadów zapewniają dodatkowe oszczędności przy jednoczesnej minimalizacji obciążeń dla środowiska, a tym samym przyczyniają się do naszego wspólnego dobra."

 

Najważniejsze cele Grupy Paroc na najbliższe lata obejmują zwiększenie wydajności energetycznej zakładów produkcyjnych i osiągnięcie celu, którym jest zerowa liczba wypadków przy pracy do 2020 roku.

We wszystkich zakładach produkcyjnych Paroc procesy odbywają się z godnie z obowiązującymi przepisami i normami. Beatrice Rantanen, Kierownik ds. Zrównoważonego Rozwoju Grupy Paroc, podkreśla, że zakłady produkcyjne Paroc w Finlandii i Szwecji funkcjonują w oparciu o niemal wyłącznie zieloną energię, a 75 procent odpadów Paroc podlega recyklingowi.

Kluczowa rola efektywności energetycznej w budynkach

Grupa Paroc jest uważana za pioniera w dziedzinie energooszczędnego budownictwa, który rozwija ekologiczne rozwiązania z zakresu budownictwa i renowacji. Eksperci z Grupy Paroc brali udział w tworzeniu ogólnokrajowych standardów i rozwiązań dla domów pasywnych przy współpracy z VTT (Centrum Badań Technicznych Finlandii), które również certyfikowało koncepcję domu pasywnego Grupy Paroc.

„Wysokiej jakości izolacja cieplna jest najbardziej skutecznym i niedrogim sposobem wpływania na efektywność energetyczną nowych budynków. Korzyści będą widoczne jeszcze bardziej, gdy do 2020 roku nastąpi w Europie przejście na budynki o niemal zerowym zużyciu energii. " – dodaje Lehtinen.

Bilans energetyczny produktów Paroc z wełny kamiennej jest pozytywny, ponieważ ilość energii potrzebnej do ich wytworzenia jest tylko ułamkiem ilości energii oszczędzanej dzięki izolacji w okresie ich eksploatacji.
Grupa Paroc uzyskała uznanie na arenie międzynarodowej za swoją rolę w obszarze wpływów na środowisko naturalne oraz otrzymała nagrodę Światowej Firmy Roku Branży Izolacyjnej 2012 (Global Insulation Company of the Year 2012). W uzupełnieniu do czynników zrównoważonego rozwoju panel jurorów chwalił także innowacyjne rozwiązania Paroc dla projektów renowacyjnych.