Izolacja dachu płaskiego z funkcją użytkową: wysokie wymagania oznaczają potrzebę bezkompromisowych rozwiązań

19/03/2024

Dachy zielone, czy fotowoltaika na dachu… sposobów zagospodarowania przestrzeni nad ostatnią kondygnacją budynku jest wiele. Aby zapewnić jej bezproblemową i bezusterkową eksploatację, ocieplenie dachu płaskiego musi jednak spełniać większe wymagania. Wełna na dach płaski oferuje bardzo dobre parametry, ale w przypadku tradycyjnych rozwiązań projektanci jeszcze do niedawna musieli wybierać pomiędzy płytami o dużej wytrzymałości i niskiej lambdzie. Konieczność kompromisu zniknęła wraz z wprowadzeniem płyt PAROC Premo 90. Sprawdź, dlaczego!

Nowe trendy w architekturze, rosnące oczekiwania inwestorów, konieczność przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak zmiany klimatu i przeludnienie w miastach – te i szereg innych czynników sprawiają, że dachy budynków przejmują coraz więcej zadań, pełniąc również funkcje użytkowe. Jaskrawym tego przykładem jest powszechnie już dziś obecna fotowoltaika na dachu. Jest to rozwiązanie tyleż praktyczne, co generujące ryzyka. Jakie? Na przykład uszkodzenie warstw dachu na skutek obciążeń mechanicznych. Na masę całkowitą składają się bowiem nie tylko same panele słoneczne (jeden moduł waży około 20 kg), ale i solidny stelaż, który ma również za zadanie utrzymać całą konstrukcję. Średniej wielkości instalacja to ciężar rzędu nawet 400 kg.

 

Funkcje użytkowe, a bezpieczeństwo ogniowe

fotowoltaika-na-dachuPogodzenie satysfakcjonujących parametrów termicznych oraz wysokiej wytrzymałości przy stosunkowo niskiej wadze – w przypadku izolacji dachu płaskiego z funkcją użytkową jest to wyzwanie, przed którym stoją konstruktorzy. Do tego dochodzi także fundamentalna kwestia bezpieczeństwa ogniowego, wynikająca z newralgicznego charakteru konstrukcji. Powróćmy do naszego przykładu fotowoltaiki na dachu. Zjawiska pogodowe, takie jak padający deszcz lub śnieg generują niebezpieczeństwa zagrażające umiejscowionym na dachach instalacjom elektrycznym. Zwarcie przewodów może doprowadzić do pożaru. Należy zatem zrobić wszystko, co możliwe, aby ten obszar budynku zabezpieczyć w możliwie maksymalnym stopniu.

 

Wełna na dach płaski – dobry wybór z wielu względów

instalacje-na-dachu-plaskimSkuteczne ocieplenie dachu płaskiego, zwłaszcza obciążonego fotowoltaiką czy inną przestrzenią użytkową, wymaga wykorzystania materiału trwałego, lekkiego, wytrzymałego, odpornego na wilgoć i ogień. Izolacja musi przy tym wszystkim pełnić swoją podstawową funkcję, czyli… izolować – od niechcianych strat ciepła z budynku.

Rozpatrując wszystkie aspekty, wierzymy że najlepszym wyborem będzie wełna kamienna. Po pierwsze, wełna na dach płaski jest niepalna, co potwierdza najwyższa klasa reakcji na ogień A11. Temperatura topnienia wełny skalnej PAROC wynosi ponad 1000°C i – co ważne w kontekście możliwych zagrożeń – materiał nie powoduje rozprzestrzeniania się ognia. Po drugie, wełna nie absorbuje do swojego wnętrza i nie sprzyja utrzymywaniu się w niej wody w postaci ciekłej, co skutkuje szybszym wysychaniu betonowych budowli. Po trzecie, odpowiednia grubość i gęstość płyt dachowych sprawia, że zyskujemy odporną na zniekształcenia oraz uszkodzenia warstwę termoizolacyjną.

Jednak zasadnicze pytanie brzmi: czy wszystkie te korzyści da się pogodzić w obrębie jednego rozwiązania lub produktu? Izolacja dachów płaskich to niełatwy temat – zwłaszcza dla projektantów, którzy chcą osiągnąć zadowalające wyniki pod kątem efektywności energetycznej budynku przy równoczesnym uzyskaniu wytrzymałej powierzchni dachu, najlepiej nie zwiększając przy tym grubości samej warstwy ocieplenia. Dotychczas, w praktyce najczęściej wyglądało to tak, że poprawa parametrów mechanicznych izolacji skutkowała uzyskaniem gorszego współczynnika przewodzenia ciepła. Te czasy minęły jednak bezpowrotnie wraz z wprowadzeniem przez PAROC innowacyjnej technologii – płyt PAROC Premo 90.

PAROC Premo 90 – wytrzymałość i skuteczna termoizolacja mogą iść ze sobą w parze

paroc-premo-90PAROC Premo 90 to rewolucyjne rozwiązanie określające nowe standardy w dziedzinie ocieplenia dachów płaskich. Płyta została zaprojektowana w celu zapewnienia wysokiej wytrzymałości powierzchni – tak aby oddziałujące na nią obciążenia nie stwarzały ryzyka deformacji, mostków termicznych, uszkodzeń membran dachowych i penetracji wilgoci.

Cechy, takie jak wytrzymałość na naprężenia ściskające na poziomie 90 kPa przy 10% deformacji2  oraz obciążenia punktowe do 900 N – zarówno w trakcie montażu, jak i podczas codziennego użytkowania – sprawiają, że PAROC Premo nadaje się idealnie do zastosowania jako izolacja dachu płaskiego w strefach szczególnie obciążonych, np. pod fotowoltaikę, ciężkie centrale wentylacyjne, czy dachy zielone itp. To wszystko udało się osiągnąć przy zachowaniu dobrego dla wełny dachowej współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,039 W/mK4 , co umożliwia skuteczne ograniczenie strat energii z budynku. 

Zastosowania płyt PAROC Premo 90

Zagospodarowywanie dachów budynków już nikogo nie powinno dziwić. Projektanci do absolutnego maksimum starają się wykorzystać każdy centymetr powierzchni użytkowej, a Owens Corning PAROC odpowiada na to wyzwanie, dostarczając na rynek wełnę na dach płaski spełniającą rosnące oczekiwania. Ocieplenie dachu płaskiego płytami PAROC Premo 90 umożliwia zminimalizowanie nie lada zagrożenia dla termoizolacji, jakim niewątpliwie jest występowanie mostków termicznych. Dodatkowo, tworzy trwałe, stabilne, odporne na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne podłoże, mogące stanowić podstawę dla przyszłych funkcji użytkowych.

PAROC PREMO 90 – PRZEJDŹ DO STRONY PRODUKTU

 


1 Zgodnie z normą PN-EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 13501-1)
2 Zgodnie z normą PN-EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 826)
3 Zgodnie z normą PN-EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 12430)
4 Zgodnie z normą PN-EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 13162)