Dobrze zaizolowana fasada wentylowana: recepta na ciepły dom!

Gdy nadchodzi upalne lato, rolnicy i ogrodnicy z utęsknieniem czekają na deszcz. Cieszą nawet szybkie i krótkotrwałe opady, a załamanie pogody zdaje się być prawdziwym błogosławieństwem. Jednak nie dla wszystkich. Letnie ulewy, a później jesienne słoty i zimowe przymrozki stają się wyzwaniem dla inwestorów i ekip budowlanych, którzy podczas wznoszenia i późniejszej eksploatacji domów muszą zmierzyć się z problemem przenikania wilgoci do wnętrz budynku. Efektywnym rozwiązaniem może okazać się fasada wentylowana z prawidłowo wykonaną izolacją. Tu z pomocą przychodzi wełna mineralna elewacyjna PAROC.

Fasada wentylowana – podstawa prawidłowej cyrkulacji powietrza

Fasady wentylowane to termin o niezwykle szerokim zastosowaniu, obejmujący zarówno tradycyjne, masywne ściany z betonu, cegieł czy bloczków wykończonych okładziną elewacyjną, jak również zyskujące na popularności drewniane ściany szkieletowe. Tym, co łączy te konstrukcje, staje się szczelina wentylacyjna, która powinna znajdować się między izolacją, a warstwą pokrywającą fasadę. 

 płyty z wełny mineralnej

Płyty z wełny mineralnej a drewniana ściana szkieletowa 

Fasada wentylowana, której podstawą staje się drewniana ściana szkieletowa, wymaga od wykonawcy nie tylko wiedzy oraz doświadczenia, ale bezbłędnego doboru rozwiązania izolacyjnego. W celu ochrony newralgicznych materiałów konstrukcyjnych, izolacja, poza dobrymi parametrami termicznymi, powinna gwarantować skuteczną ochronę przeciwpożarową i hamować gromadzenie wilgoci. Takie kryteria spełnia bezbłędnie wełna PAROC.

Niepalna, paroprzepuszczalna, elastyczna wełna PAROC w postaci płyt PAROC Solid lub PAROC Ultra, dzięki niskiej gęstości i zaburzonej strukturze wewnętrznej włókien, doskonale wypełniają wolne przestrzenie w konstrukcji szkieletowej. W efekcie wełna mineralna elewacyjna minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych, a do tego jej stabilność wymiarowa pozostaje na niezmienionym poziomie nawet w przypadku wzmożonej eksploatacji i ekspozycji na gwałtownie zmieniające się warunki atmosferyczne, typowe dla zmieniającego się klimatu.

W celu utrzymania ciągłości izolacji termicznej wewnątrz i na zewnątrz konstrukcji szkieletowej, fasada wentylowana powinna zostać zaizolowana w systemie dwuwarstwowym. Pierwszą warstwę montujemy w pełnym rozmiarze, docinając ją z 1-2 centymetrowym zapasem względem rozstawu żeber. Aby zapewnić solidne osadzenie płyty z wełny mineralnej, na górnej i dolnej części ramy mocujemy poziome łaty. Podobnie postępujemy w strefach wokół okien i drzwi. Wełna mineralna elewacyjna użyta do wykonania drugiej warstwy ocieplenia może być dobrana tak, by jednocześnie pełnić funkcję wiatroizolacji.

Wełna PAROC musi być w tym przypadku układana „na styk” oraz dodatkowo przytwierdzona do pierwotnego mocowania za pomocą gwoździ lub śrub i podkładek. Możemy tu wykorzystać sztywne płyty PAROC Cortex, które są wyposażone w zintegrowaną powłokę paroprzepuszczalną i wodoodporną, zapewniającą doskonałą ochronę przed zróżnicowanymi warunkami pogodowymi. W systemie dwuwarstwowym, to rozwiązanie działa w synergii z główną warstwą izolacyjną, tworząc nieprzerwaną i szczelną barierę termoizolacyjną, jednocześnie umożliwiając szybkie i bezpieczne odparowanie wilgoci z wnętrza konstrukcji.

Po zamocowaniu wszystkich płyt wiatrochronnych do struktury, wstawiamy przekładki w odstępach około 60 centymetrów (konkretna odległość jest zależna od wymiarów ramy szkieletowej). Elementy rusztu przybijamy, zachowując szczelinę wentylacyjną o minimalnej grubości 2 cm, a na koniec nakładamy okładzinę wykończeniową.

wełna mineralna elewacyjna

Płyty z wełny mineralnej a ściana masywna

Fasada wentylowana, oparta na masywnych ścianach, wymaga równie precyzyjnego podejścia do tematu odprowadzania wilgoci z wnętrza konstrukcji – zwłaszcza w przypadku ściany ceglanej, która z łatwością absorbuje wodę, co może prowadzić do degradacji całej konstrukcji. Aby utrzymać wilgoć z dala od warstwy izolacyjnej, niezbędne jest utworzenie solidnej, otwartej i wolnej od żebrowania szczeliny wentylacyjnej.

Pamiętajmy także, że elewacja ceglana utrzymuje przepływ powietrza w szczelinie wentylacyjnej na niższym poziomie, niż okładzina drewniana. Aby zapewnić właściwą wentylację przegrody, w drugim rzędzie cegieł od dołu pozostawiamy co trzecią pionową fugę otwartą.

Zależnie od współczynnika przenikania ciepła ściany zewnętrznej U, a także planowanego stopnia wentylacji w fasadzie budynku, również w tym przypadku możemy skorzystać zarówno z izolacji jedno-, jak i dwuwarstwowej. 

W pierwszym wariancie idealnie sprawdzą się płyty z wełny mineralnej PAROC Cortex One lub PAROC WAS 50 w wersji standardowej lub z dodatkową warstwą włókna szklanego. W obu przypadkach warstwa izolacyjna może bez problemu stykać się bezpośrednio ze szczeliną wentylacyjną pod fasadą wewnętrzną. Jeżeli jednak decydujemy się na dwie warstwy, ocieplenie z płyt PAROC Solid warto uzupełnić wiatroizolacją w formie płyt PAROC WAS 25t.

Bez względu na wybraną metodę izolacji, warto poświęcić szczególną uwagę na miejsca krytyczne, takie jak narożniki budynku. W celu ochrony przed wiatrem i uszkodzeniami mechanicznymi, oprócz wełny PAROC zawsze zalecane jest użycie dedykowanej taśmy uszczelniającej, która łączy płyty przylegające do siebie pod kątem prostym.

 wełna paroc