Lepsza efektywność energetyczna budynku? Podejmij kroki w odpowiedniej kolejności!

24/04/2024

Ceny energii regularnie rosną, co odbija się na kosztach utrzymania obiektów. Aby zachować środki w budżecie, przed nadejściem kolejnego sezonu grzewczego warto rozeznać się w działaniach, które poprawią standard energetyczny – takich jak np. dodatkowa termoizolacja budynku, która pozwala ograniczyć straty ciepła w budynku. Jak do każdej inwestycji, warto jednak podejść do tematu z głową. Termomodernizacja ma bowiem to do siebie, że kolejność kroków ma istotne znaczenie.

panele-solarne

Istnieją różne sposoby na poprawę efektywności energetycznej budynku. Pierwszy z nich jest znany i stosowany już od dawna. Polega on na bezpośrednim ograniczeniu zużycia energii, czy to poprzez korzystanie z energooszczędnych sprzętów RTV i AGD i LEDowego oświetlenia, czy zwiększenie wydajności systemów grzewczych poprzez wymianę pieca na nowszy, funkcjonalny model. Drugi sposób to inwestycja w termomodernizację i termoizolację budynku, czyli dołożenie dodatkowej warstwy ocieplenia na ściany zewnętrzne, dach itd. Jednoczesny zakup pompy ciepła i fotowoltaiki wiąże się co prawda z wyższymi kosztami, ale pozwala zakładać, że zainwestowane środki zwrócą się zdecydowanie szybciej, niż przy stopniowym inwestowaniu.

 

 

termomodernizacja-budynku

Efektywność energetyczna = oszczędnośc

Dążenie do uzyskania oszczędności poprzez poprawę efektywności energetycznej budynku sprawiają, że coraz częściej sięgamy po odnawialne źródła energii (OZE). Chętniej angażujemy się w akcje prospołeczne i korzystamy z programów wsparcia z Unii Europejskich. Na przestrzeni ostatnich lat doszło do sporych zmian w krajobrazie polskich miast i wsi – panele fotowoltaiczne stały się nieodłącznym elementem zagospodarowania na dachach budynków. Pod koniec 2022 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła ponad 12,4 GW, co porównaniu rok-do-roku oznaczało rekordowy przyrost ponad 4,7 GW¹.

 

 

  

mniejsze-straty-ciepla-w-budynku-dzieki-izolacji

Najważniejszy pierwszy krok: termomodernizacja i termoizolacja budynku

Inwestycja w odnawialne źródła energii to słuszny kierunek w walce o mniejsze rachunki za ogrzewanie. Zainteresowani zwiększeniem efektywności energetycznej budynku powinni jednak pamiętać o jednym: właściwym zaplanowaniu kolejności wykonywania działań. Od czego najlepiej zacząć?

– Aby inwestycja w odnawialne źródła energii przyniosła zamierzony cel, czyli oszczędności, budynek nie powinien generować strat energetycznych – mówi Łukasz Kondracki, ekspert Paroc Polska. – Powodem takiego stanu rzeczy może być niewystarczające ocieplenie oraz występowanie zbyt dużej ilości mostków termicznych – miejsc, w których straty ciepła w budynku są znaczne. A to spory problem. W niedostatecznie ocieplonym lub w ogóle pozbawionym izolacji domu, około 25% ciepła może uciekać przez samą powierzchnię dachu – dodaje ekspert.

 

 

izolacja-to-lepsza-efektywnosc-energetyczna-budynku

Koncepcja Trias Energetica: najpierw ogranicz straty ciepła w budynku

Poszukiwanie oszczędności należy rozpocząć od maksymalnego ograniczenia strat ciepła w budynku. Dopiero kolejnym krokiem powinno być przejście na inne metody pozyskiwania ciepła, które w połączeniu wpłyną na poprawę efektywności energetycznej budynku. To kolejność działań znana i praktykowana nie od dziś. Harmonogram ten pokrywa się z tzw. koncepcją Trias Energetica. Zakłada ona, że oszczędzanie energii powinno rozpocząć się od wdrażania ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań w zakresie termoizolacji budynku powstającego od podstaw, a także termomodernizacji obiektów starszych, które powstały w czasach gdy obowiązywały bardziej liberalne normy budowlane.

 

¹https://www.cire.pl/artykuly/materialy-problemowe/rynek-fotowoltaiki-w-polsce-w-2023-r-raport

²https://energysavingtrust.org.uk/advice/roof-and-loft-insulation/

 

Parametry określające efektywność energetyczną budynku

Weryfikację naszych poczynań w kierunku oszczędności ułatwi nam zapoznanie się z parametrami, takimi jak: energia użytkowa, końcowa i pierwotna, które znajdziemy w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku. Ich rolą jest zdefiniowanie zapotrzebowania obiektu na energię. Jaką wiedzę możemy uzyskać z tych wskaźników?

Energia użytkowa (EUCO) przekazuje informacje o zapotrzebowaniu na ciepło potrzebne do utrzymania temperatury we wnętrzach (zarówno do ogrzania jak i chłodzenia) w ujęciu rocznym oraz energii niezbędnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej i wentylowania (w klimatyzacjach). Energia końcowa (EK) uwzględnia sprawność instalacji grzewczej i – co bardzo istotne – uwidacznia straty ciepła w budynku. Energia pierwotna (EP) określa zaś ilość energii z odnawialnych źródeł potrzebnej do pokrycia rocznego zapotrzebowania na energię końcową. Który wskaźnik jest więc najważniejszy, biorąc pod uwagę czynnik ekonomiczny?

Z pewnością warto tutaj wyróżnić energię końcową , ponieważ to ten właśnie wskaźnik bierze pod uwagę całkowite zapotrzebowanie obiektu na energię. Aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku, należy przede wszystkim zacząć od termomodernizacji i termoizolacji. Ograniczenie strat ciepła w budynku to podstawowy i zarazem kluczowy krok w kierunku bardziej racjonalnego wykorzystania paliw kopalnych oraz większej wydajności systemów grzewczych – podsumowuje Łukasz Kondracki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ WEŁNY KAMIENNEJ PAROC