Wełna na strop międzykondygnacyjny: skuteczny sposób na termomodernizację i lepszą efektywność energetyczną budynku

24/01/2024

Stropy oddzielające ogrzewane pomieszczenia od zimnych piwnic, podziemnych garaży czy parkingów często nie mają wystarczającej izolacji termicznej, co stanowi niekiedy źródło znacznych strat ciepła. Ocieplenie nowych lub termomodernizacja starszych konstrukcji wiąże się z pewnymi wyzwaniami i musi być wykonana przy użyciu sprawdzonych rozwiązań. Skutecznym, a jednocześnie stosunkowo łatwym do przeprowadzenia sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej budynku jest położenie wełny na strop międzykondygnacyjny.

welna-na-strop-betonowyW stropach oddzielających zimne parkingi, piwnice i garaże tkwi ogromny potencjał korzyści w kontekście efektywności energetycznej obiektów. Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę, planując ocieplenie lub termomodernizację stropu nad pomieszczeniem nieogrzewanym?

 

Wilgoć i mostki termiczne – główni „wrogowie” stropu międzykondygnacyjnego

Celem ocieplenia stropu powinna być maksymalna oszczędność energii, dlatego zastosowane rozwiązanie powinno cechować się możliwie niską przewodnością cieplną (lambdą) oraz umożliwiać wyeliminowanie potencjalnych mostków termicznych. W przypadku mocno użytkowego charakteru dolnych kondygnacji (np. parkingi, garaże podziemne), dobrze dobrana warstwa izolacji pomoże nam także ograniczyć niepożądany hałas

Jeżeli izolacja jest niewystarczająca lub też nie ma jej w ogóle, na wychłodzonych powierzchniach przegród może dochodzić do kondensacji pary wodnej, co z kolei zwiększa ryzyko miejscowego zawilgocenia i stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Wybierając konkretny materiał izolacyjny, warto mieć zatem na uwadze odpowiednią odporność na wilgoć.

Ostatnią, choć nie mniej istotną kwestią, są względy praktyczno-estetyczne. Podczas ocieplania lub termomodernizacji stropu należy wziąć pod uwagę nie tylko instalacje podwieszane pod stropem (grzewcze, kanalizacyjne i wentylacyjne), ale też planowany sposób wykończenia powierzchni. Dobrze, aby wybrane rozwiązanie izolacyjne było elastyczne, łatwe w obróbce i umożliwiało estetyczne wykończenie stropu międzykondygnacyjnego. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, optymalnym wyborem będzie wełna na strop betonowy.

strop-miedzykondygnacyjny

Jaka wełna na strop betonowy?

termomodernizacja-stropuW przypadku stropów nad nieogrzewanymi pomieszczeniami, skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest bezsiatkowy natryskowy system izolacji. Wykorzystuje się w nim odpowiednio dopasowane płyty z wełny kamiennej, cechujące się optymalnymi parametrami termoizolacyjnymi oraz najwyższą klasą reakcji na ogień (A1) spośród dostępnych na rynku materiałów. Wykonanie ocieplenia od spodu stropu jest nie tylko łatwe, ale też znacząco podnosi efektywność energetyczną.

Wełna na strop betonowy to także lekki materiał umożliwiający swobodne przenikanie pary wodnej przez konstrukcję, a jednocześnie odporny na działanie wilgoci i na korozję biologiczną. Co więcej, płyty z wełny kamiennej odznaczają się wysoką elastycznością, co czyni je niezwykle skutecznym i praktycznym materiałem do izolacji dowolnego stropu międzykondygnacyjnego – bez względu na jego wielkość, krzywizny czy biegnące w pobliżu przewody instalacji HVAC. 

Dzięki wełnie PAROC można uzyskać szczelną warstwę ocieplenia nawet na nierównych powierzchniach i uniknąć problematycznych mostków termicznych. W takim zastosowaniu świetnie sprawdzają się zarówno lamelowe płyty sufitowe (PAROC CGL 20cy), jak i płyty o zaburzonym układzie włókien (PAROC CGS 1t).

Nowa metoda pakowania płyt PAROC CGL 20cy – mniej plastiku, więcej korzyści!

plyty-do-izolacji-stropow-parocPrace budowlane, w tym ociepleniowe, nierzadko generują znaczne ilości odpadów, m.in. w postaci foliowych opakowań czy niewykorzystanych skrawków materiału. W celu minimalizacji tego negatywnego wpływu na środowisko, wprowadziliśmy w PAROC nową metodę pakowania naszych płyt do izolacji stropów międzykondygnacyjnych. Efekt? Ograniczenie ilości wykorzystywanego plastiku!

Płyty z wełny kamiennej PAROC CGL 20cy, pakowane wcześniej po kilka sztuk w pojedynczych paczkach, obecnie układane są na paletach metodą „płyta na płycie” – bez użycia plastikowej folii. Dzięki naturalnej elastyczności wełny i ograniczeniu liczby użytych opakowań, wysokość palety została zmniejszona o połowę – do zaledwie 1350 mm. Zalety tego rozwiązania są wielowymiarowe: oprócz korzyści środowiskowych, możliwy jest też szybszy montaż izolacji, ograniczenie ilości odpadów na placu budowy oraz zmniejszenie wydatków związanych z wywozem śmieci.

Termomodernizacja stropu – inwestycja ze wszech miar opłacalna!

Dzięki właściwemu dociepleniu stropu międzykondygnacyjnego, można nie tylko zwiększyć efektywność energetyczną budynku i zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach za ogrzewanie, ale też poprawić komfort użytkowania budynku – tak pod względem temperatury wnętrz, jak i dobrej akustyki.

Co więcej, wszystko to jest możliwe do osiągnięcia przy stosunkowo niedużych nakładach czasu, pracy i pieniędzy. Elastyczne rozwiązania z wełny kamiennej PAROC umożliwiają uzyskanie szczelnej, estetycznie wykończonej powierzchni stropu – łatwo, szybko i na dowolnym etapie życia budynku.

SPRAWDŹ ROZWIĄZANIA PAROC DO IZOLACJI STROPÓW GARAŻÓW I PIWNIC