Większa efektywność energetyczna? Zmniejsz straty ciepła w budynku!

termomodernizacja-budynku 300x200

Choć lato dopiero się zaczęło, do kolejnego sezonu grzewczego pozostało tak naprawdę kilka miesięcy. W obliczu dużej niepewności na rynku energii warto rozważyć inwestycje, które realnie zwiększą efektywność energetyczną obiektów. Aby termomodernizacja budynku była jednak maksymalnie skuteczna, należy zachować odpowiednią kolejność działań: najpierw termoizolacja budynku, a dopiero potem alternatywne źródła ciepła.

Zmniejszanie energochłonności budynków, zarówno powstających, jak i tych już istniejących, to temat którego świadomość wśród inwestorów zwiększa się z roku na rok. Doskonałym odzwierciedleniem trendu jest dynamiczny wzrost inwestycji w odnawialne źródła energii, do czego zachęcają dostępne formy wsparcia, w tym m.in. ulga termomodernizacyjna w ramach programu „Czyste Powietrze”. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że pod koniec 2022 całkowita moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła poziom 12,4 GW, co w porównaniu do stanu sprzed roku oznacza wzrost o ponad 60 %1.

Zwrot w kierunku OZE to jak najbardziej zjawisko ze wszech miar pozytywne. Aby poprawa efektywności energetycznej budynku przyniosła jednak optymalne rezultaty i była maksymalnie opłacalna, zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska, ważna jest kolejność działań. W myśl starego powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, w pierwszej kolejności warto ograniczyć straty ciepła w budynku, a następnie zadbać o bardziej ekologiczne sposoby jego pozyskiwania. Innymi słowy, skuteczna termomodernizacja zaczyna się od odpowiedniej termoizolacji budynku.

Przez sam dach możemy tracić nawet 30% całej energii wykorzystywanej do ogrzewania. Efektywność energetyczną budynku możemy więc porównać do naczynia, które wypełniamy cieczą. Jeżeli będzie ono przeciekać, to choćby sama woda była krystalicznie czysta, będziemy mówić o stratach – wyjaśnia Paweł Stempuchowski, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska. – Mówiąc obrazowo, jeżeli nie zadbamy najpierw o odpowiedniej grubości, ocieplenie przegród zewnętrznych, źródła energii służącej do ogrzewania będzie stanowić kwestię drugorzędną – dodaje.

straty-ciepla-w-budynku
 
Jak skutecznie ograniczyć straty ciepła w budynku?

Choć obowiązujące od 2021 roku Warunki Techniczne wprowadziły wyższe wymagania względem termoizolacji budynku, planując nową inwestycję warto rozważyć rozwiązania wykraczające poza niezbędne minimum. Za uzasadnione ekonomicznie ocieplenie budynku przyjmuje się takie, którego udział nie przekracza 2-3% nakładów inwestycyjnych i którego początkowy koszt zwraca się w niższych rachunkach za ogrzewanie w ciągu 5-10 lat. 

Dla każdej konstrukcji da się zatem zaproponować taką grubość izolacji termicznej, która zapewni optymalny stosunek oszczędności do kosztów i czasu zwrotu.
Aby utrzymać na optymalnym poziomie zarówno straty ciepła w budynku, jak i wydatki na etapie budowy, inwestorom zalecamy stosowanie wełny kamiennej PAROC o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych, 35 cm dla dachów oraz 15 cm dla podłóg – podkreśla Paweł Stempuchowski.

termoizolacja-budynku
 
Termomodernizacja budynku – ile możemy zaoszczędzić?

Warto pamiętać, że choć wymagania termoizolacyjne uwzględnione w Warunkach Technicznych funkcjonują w obecnym kształcie dopiero od 2021 roku, to dotyczą one jedynie nowo powstających budynków. Osobną kwestią pozostają natomiast starsze i bardziej energochłonne obiekty, które zostały wzniesione w dobie mniej restrykcyjnych wymagań. W tym kontekście warto rozważyć termomodernizację budynku – zwłaszcza, że skorzystać dziś można z programów wsparcia w postaci ulgi termomodernizacyjnej.
Ile można realnie zaoszczędzić, decydując się na inwestycję w dodatkową, ekonomicznie uzasadnioną termoizolację budynku?

Termomodernizacja przeciętnego domu o powierzchni ok. 120 metrów wełną kamienną do grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych i 35 cm na dachu to koszt, który nie przekracza kilku procent wartości całej nieruchomości – wyjaśnia Paweł Stempuchowski. – Uzyskane w ten sposób oszczędności zwracają się w ciągu kilku lat, a nawet szybciej, jeśli skorzystamy z ulgi termomodernizacyjnej, np. w ramach programu Czyste Powietrze. W tym czasie nie tylko zużywać będziemy mniej energii do ogrzewania i chłodzenia domu, lecz będziemy także cieszyć się większym komfortem cieplnym we wnętrzach, nie tylko zimą, ale też latem – dodaje.

termoizolacja-budynku
 
Efektywność energetyczna budynku – korzyści liczone nie tylko w pieniądzach

W obliczu nieustannych podwyżek cen prądu i ciepła, termomodernizacja budynku nie powinna stanowić kwestii „czy?”, lecz „kiedy?”. Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi oczywiście: im szybciej, tym lepiej. Potencjał oszczędności, jakie wynikają z docieplania starych budynków, kryje się bowiem nie tylko w portfelach ich użytkowników, lecz także w powietrzu, którym wszyscy oddychamy. 

Gra jest warta świeczki. Systemowa inwestycja w docieplenie 3,5 mln domów jednorodzinnych w Polsce zapewniłoby roczne oszczędności surowców rzędu blisko 1 mld m³ gazu ziemnego oraz przeszło 1,6 mln ton węgla2 – podsumowuje Paweł Stempuchowski.

Chcesz wiedzieć więcej na temat efektywności energetycznej? Kliknij tutaj.

[1] https://inzynierbudownictwa.pl/rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2023-raport/

[2] https://miwo.pl/wp-content/uploads/2017/01/O-potencjale-termomodernizacji-w-sektorze-dom%C3%B3w-jednorodzinnych_-M.Dreger.pdf