Odpady produkcyjne to wyzwanie inżynieryjne, nie problem

03/01/2024

„Zajmuję się odpadami produkcyjnymi na co dzień i nie ma nic bardziej ekscytującego, ciekawszego i ważniejszego od mojej pracy”,
wyznaje Ismo Kuokkanen, Sustainability Program Lead, Europe w OC PAROC.

Odpady produkcyjne to wyzwanie inżynieryjne, nie problem

Odpady produkcyjne często traktuje się jak niewygodny problem – coś, czego trzeba się pozbyć, co tylko generuje koszty związane z przechowywaniem i utylizacją. O odpadach produkcyjnych wolę myśleć w kategorii wyzwania inżynieryjnego, a nie jak o problemie. Dzięki odpowiedniej motywacji i innowacyjnemu podejściu, odpady możemy wykorzystać, poddać recyklingowi lub zamienić w surowiec do wyrobu nowych produktów.

W OC PAROC prowadzę program zrównoważonego rozwoju o nazwie ”Closing the Loop” (Zamykanie Obiegu). W ramach naszych działań skupiamy się na zwiększaniu udziału recyklingu w produkcji wyrobów w naszych zakładach. Cel, jaki sobie narzuciliśmy, to zerowa ilość odpadów opuszczających nasze fabryki do 2030 roku.

Aby osiągnąć ten cel, definiujemy odpowiednie wymagania i opracowujemy konkretne rozwiązania technologiczne. Naszym priorytetowym działaniem jest identyfikacja źródeł odpadów produkcyjnych w naszych zakładach, z naciskiem na te największe i najważniejsze.

 

Ograniczamy ilość wilgoci w odpadach mokrych

Obecnie współpracuję z naszymi zakładami produkującymi wełnę kamienną w Polsce, Finlandii i Szwecji, wspólnie opracowując i wdrażając nowe rozwiązania techniczne zwiększające udział recyklingu.

Jedną z rzeczy, nad którą pracujemy, są tzw. odpady mokre. Jest to jedna z frakcji odpadów wytwarzana w procesie produkcji wełny kamiennej w naszym zakładzie w Parainen w Finlandii. Są to mokre, ciężkie fragmenty materiału, w których wilgoć stanowi nawet do 60% ich masy. Eksperymentując i próbując różnych metod – jak to na inżynierów przystało – zdołaliśmy znaleźć sposób na zmniejszenie ilości wilgoci z 40-60% do 10-15%. Skutkuje to znaczącym ograniczeniem zarówno wagi, jak i objętości odpadów, jednocześnie pozwalając nam na ponowne wykorzystanie odzyskanej wody.

Aktualnie testujemy różne możliwości i rozwiązania techniczne pozwalające na ponowne wykorzystanie odzyskanych fragmentów wełny do wyrobu nowych, wysokiej jakości produktów. Jako cel stawiamy sobie włączenie tego typu odpadów w całości z powrotem do procesu produkcyjnego.

Oznaczałoby to, że naszych fabryk nie opuszczałyby żadne mokre odpady produkcyjne. Zasadniczo rzecz ujmując, ten typ odpadów w ogóle przestałby istnieć.

 

Rozszerzamy możliwości wykorzystania odpadów klientów

W ramach programu ”Closing the Loop”, skupiamy się nie tylko na recyklingu naszych własnych odpadów produkcyjnych. Chcemy także, krok po kroku, poszerzać nasze możliwości uzyskiwania odpadów od naszych klientów, a także materiałów odpadowych z innych zakładów. Ponieważ wełnę kamienną można wytapiać wielokrotnie, rozważamy także różne sposoby na zamknięcie obiegu i recykling naszych produktów, których cykl życia dobiega końca.

To dla mnie zaszczyt, że w swojej pracy mogę się zmierzyć z tak wyjątkowym wyzwaniem inżynieryjnym.

 

 

Ismo Kuokkanen author image

Ismo Kuokkanen
Sustainability Program Lead, Europe
OC PAROC