Kontrola wilgoci w elewacji wentylowanej i fasadzie otynkowanej. Procesy, ryzyka, rozwiązania

25/01/2024

Utrzymująca się w ścianach wilgoć może prowadzić nie tylko do uszkodzeń konstrukcji, ale też do uszczerbków na zdrowiu ludzi. Kontrola nad nią jest niezwykle ważna już od etapu projektowania budynku, a szczególnej dbałości pod tym względem podlegają elewacje ocieplane i wykańczane materiałami o różnym poziomie wodoodporności. Szczególnie dobrze w takim przypadku sprawdza się wełna elewacyjna w postaci płyt fasadowych. O czym warto pamiętać, izolując nią elewację wentylowaną lub fasadę otynkowaną?

ochrona-przed-wilgociaWbrew pozorom, skuteczne zabezpieczenie konstrukcji przed zawilgoceniem i korozją biologiczną nie sprowadza się do stosowania wyłącznie wodoodpornych rozwiązań i materiałów. W myśl sztuki budowlanej, chodzi raczej o takie planowanie przegród, które umożliwi ochronę i sprawne odprowadzanie wody i pary wodnej z warstw wewnętrznych – zarówno w przypadku typowej elewacji wentylowanej, jak i fasady ocieplanej metodą lekką mokrą (ETICS). To podejście znajduje odzwierciedlenie w dwóch kluczowych zasadach:

  • należy zadbać o to, aby wilgoć mogła penetrować wnętrze konstrukcji w możliwie jak najmniejszym stopniu,
  • należy wybierać materiały umożliwiające łatwe wysychanie wnętrza konstrukcji, jeżeli woda już się do niej dostanie.

 

dom-w-deszczu

Wełna fasadowa – sprawdzone i uniwersalne rozwiązanie

welna-fasadowaW przypadku ścian zewnętrznych, kontrola wilgoci bywa najbardziej wymagająca w sezonie letnio-jesiennym, kiedy to dochodzi do najintensywniejszych opadów atmosferycznych. Pewnym utrudnieniem są także obiekty budowane w strefach o podwyższonej wilgotności powietrza, np. w obszarach nadmorskich. 

Co więcej, zadanie jest o tyle trudniejsze, że dokładny mechanizm ochrony przed działaniem wilgoci zależy w dużej mierze od typu konstrukcji przegrody – inaczej wygląda to w przypadku fasady otynkowanej, a inaczej w przypadku elewacji wentylowanej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że niezależnie od technologii wykonania ściany, dobrze dobrana wełna fasadowa (a dokładniej rzecz ujmując płyty fasadowe z wełny kamiennej) skutecznie chroni przegrodę przed stratami ciepła i wilgocią oraz ułatwia proces jej wysychania.

Ochrona fasad otynkowanych, ocieplanych metodą lekką mokrą

plyty-fasadowe-ocieplanie-metoda-eticsW przypadku ścian ocieplanych metodą ETICS, pierwszą linię obrony przed wilgocią stanowią cienkowarstwowe tynki elewacyjne, które przepuszczają parę wodną, ale są odporne na penetrację wody. Jeżeli warstwa elewacji została wykonana poprawnie i dokładnie, a łączenia między jej elementami są precyzyjne, konstrukcja nie powinna przysparzać problemów podczas eksploatacji. Ważny jest też jednak dobór dobrej jakości izolacji termicznej oraz jej prawidłowe wykonanie.

Włókniste i paroprzepuszczalne materiały, takie jak płyty fasadowe z wełny kamiennej, nie tylko ułatwiają, ale też znacząco przyspieszają wysychanie betonowych elementów nośnych i pozwalają skutecznie odprowadzać wilgoć po obu stronach przegrody. Szybkie wysychanie konstrukcji znacząco minimalizuje ryzyko korozji biologicznej, gdyż schnący beton tworzy niekorzystne dla rozwoju drobnoustrojów pH – mówi Paweł Stempuchowski, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

Ochrona elewacji wentylowanej

elewacja-wentylowanaW przypadku konstrukcji wentylowanych, za usuwanie wilgoci z wnętrza przegrody odpowiada – jak sama nazwa wskazuje – specjalna szczelina wentylacyjna zlokalizowana pod warstwą pokrycia. Mechanika działania elewacji wentylowanej zakłada, że wilgotne powietrze jest wypychane do góry i wydostaje się przez przygotowane w tym celu otwory.

Fasady wentylowane nie mają całkowicie szczelnej warstwy pokrycia, więc ich izolacja termiczna musi być zabezpieczona właściwie dobraną warstwą wiatrochronną, tj. płytą uniemożliwiającą przenikanie z zewnątrz wody w stanie ciekłym i powietrza, a z drugiej strony przepuszczającą parę wodną pochodzącą z wnętrz budynku. Zastosowane rozwiązanie powinno być nawet 5 razy bardziej paroprzepuszczalne, niż paroizolacyjna folia. Takie właściwości oferuje wełna fasadowa wyposażona w odpowiednie pokrycie.

Płyty fasadowe PAROC Cortex ze sztywnej wełny elewacyjnej pokryte są paroprzepuszczalnym i wiatrochronnym welonem z włókna szklanego, dzięki czemu nie tylko współpracują z główną warstwą ocieplenia, ale chronią ją też przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz ułatwiają odprowadzanie wilgoci na zewnątrz – wyjaśnia Paweł Stempuchowski. – W kontekście ochrony fasad wentylowanych przed wilgocią istotne jest również to, aby każda kolejna warstwa przegrody, zaczynając od strony wnętrza, cechowała się wyższym poziomem paroprzepuszczalności, niż poprzednia – dodaje. 

Wełna fasadowa, a szybkość wysychania konstrukcji

Dobór odpowiedniej izolacji termicznej jest istotny zarówno w przypadku ściany ocieplanej w systemie ETICS, jak i elewacji wentylowanej. Konstrukcje ścian z betonu ocieplone płytami fasadowymi z wełny kamiennej PAROC wysychają szybciej, niż elewacje z izolacją z materiałów o niższej przepuszczalności pary wodnej i powietrza.

Kamienna wełna elewacyjna to hydrofobowy materiał, który nie pochłania wilgoci nawet w przypadku wysokiej wilgotności względnej powietrza – tłumaczy Paweł Stempuchowski. – Materiał cechuje się włóknistą strukturą umożliwiającą skuteczną dyfuzję pary wodnej i łatwe wysychanie konstrukcji, co jest niezmiernie ważne, jeśli zaistnieją warunki umożliwiające wniknięcie wilgoci do budynku. Jeżeli wilgotne powietrze dostanie się do warstwy ocieplenia przez nieszczelności w paroizolacji, to w takim przypadku ulegnie kondensacji dopiero na pierwszej nieprzepuszczalnej warstwie – podsumowuje ekspert.

POZNAJ ROZWIĄZANIA IZOLACYJNE PAROC DO FASAD WENTYLOWANYCH ORAZ ELEWACJI W SYSTEMIE ETICS